Politi

Politi anholder mistænkt efter skuddrab på seks i Sacramento

Politiet i Californien har anholdt en mand i forbindelse med et masseskyderi søndag, hvor seks blev dræbt.

En pårørende til et af ofrene for søndagens masseskyderi i Sacramento knæler foran et mindesmærke nær gerningsstedet mandag.
En pårørende til et af ofrene for søndagens masseskyderi i Sacramento knæler foran et mindesmærke nær gerningsstedet mandag. Rich Pedroncelli/Ritzau Scanpix

En 26-årig mand er blevet anholdt i forbindelse med et skyderi i Sacramento i delstaten Californien i weekenden. Her blev seks mennesker dræbt og 12 såret.

Den 26-årige blev anholdt søndag. Det oplyser politiet i Sacramento i en skriftlig erklæring mandag.

Manden er tilbageholdt på mistanke om overfald og ulovlig våbenbesiddelse.

Politiet giver ikke yderligere detaljer om den 26-åriges mulige rolle i skyderiet. Det oplyses heller ikke, om myndighederne leder efter flere mistænkte.

Politichef i Sacramento Kathy Lester har tidligere udtalt, at "flere" gerningsmænd var involveret i det dødelige skyderi.

De mange skud blev affyret omkring klokken to natten til søndag lokal tid. Ifølge politiet brød skyderiet løs i kølvandet på et skænderi.

Ifølge avisen Sacramento Bee havde de mistænkte været på en nærliggende natklub tidligere på aftenen.

Efterforskere oplyser, at der blev fundet flere end 100 patronhylstre på stedet.

Umiddelbart efter skyderiet stod politiet på bar bund i sagen og bad om offentlighedens hjælp til at skaffe videoer af hændelsen, som var blevet delt på sociale medier.

Skyderiet fandt sted nær Golden 1 Center, som er basketballholdet Sacramento Kings' hjemmebane. Her havde rapperen Tyler, the Creator optrådt få timer forinden.

Området er kendt for at huse mange barer, natklubber og restauranter, og derfor var der også mange mennesker til stede på det tidspunkt, hvor skyderiet fandt sted.

/ritzau/Reuters

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden