krig

Qatar tager sin mæglerrolle i Gaza op til overvejelse

Mæglingen mellem Israel og Hamas ikke ført til en aftale om våbenhvile. Qatar genovervejer sin rolle.

- Vi opfordrer konstant det internationale samfund til at genoptage dets ansvar og til at stoppe denne krig, lyder det fra Qatars premierminister. Han fortæller, at Qatar er i gang med at revurdere sin rolle som mægler. (Arkivfoto).
- Vi opfordrer konstant det internationale samfund til at genoptage dets ansvar og til at stoppe denne krig, lyder det fra Qatars premierminister. Han fortæller, at Qatar er i gang med at revurdere sin rolle som mægler. (Arkivfoto). Karim Jaafar/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 23:03

Qatar revurderer sin rolle som mægler mellem Israel og Hamas.

Det siger landets premierminister, Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani, onsdag aften på en konference i hovedstaden Doha, skriver nyhedsbureauet AFP.

- Qatar er i gang med en fuldstændig reevaluering af sin rolle, lyder det fra premierministeren.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden