krig

Ramadanens solnedgangsmåltider påvirkes af krig i Ukraine

Stigende priser på korn og andre fødevarer kan gøre ramadanen mindre festlig i Mellemøsten og Afrika.

Yemen er næsten fuldstændig afhængig af import, og ifølge nødhjælpsorganisationer vil fødevaresituationen i det krigshærgede land kun blive værre som følge af Rusland invasion af Ukraine. Her er det lykkedes for en mand i hovedstaden Sanaa at sikre sig en forsyning af hvede.
Yemen er næsten fuldstændig afhængig af import, og ifølge nødhjælpsorganisationer vil fødevaresituationen i det krigshærgede land kun blive værre som følge af Rusland invasion af Ukraine. Her er det lykkedes for en mand i hovedstaden Sanaa at sikre sig en forsyning af hvede. Mohammed Huwais/Ritzau Scanpix

Mange muslimer i Afrika og Mellemøsten går en nøjsom ramadan i møde, fordi krigen i Ukraine har presset priserne på fødevarer op.

Under den månedlange ramadan, der begynder denne uge, faster muslimer i dagtimerne og sætter sig til bords efter solnedgang. Ofte til et overdådigt måltid.

Men det kan komme til at knibe i år.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden