Verden

Repræsentanternes Hus vedtager milliardpakke til immigrationsindsats

Forslag om 70 milliarder dollar, der blandt andet skal finansiere ICE, sendes nu videre til Trumps skrivebord.

Billede fra mandag i New Jersey i USA, hvor agenter fra immigrationsmyndigheden ICE ses være til stede i område med demonstranter. ICE er en af de myndigheder, der med lovforslag er dækket af finansiering. (Arkivfoto).
Billede fra mandag i New Jersey i USA, hvor agenter fra immigrationsmyndigheden ICE ses være til stede i område med demonstranter. ICE er en af de myndigheder, der med lovforslag er dækket af finansiering. (Arkivfoto). Spencer Platt/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 00:25

Repræsentanternes Hus i USA har stemt for et forslag, der afsætter 70 milliarder dollar - omkring 453 milliarder kroner - til immigrationshåndhævelse i landet i resten af præsident Donald Trumps embedsperiode.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Forslaget sendes nu videre til Trumps skrivebord, hvor det med hans underskrift kan blive endeligt godkendt.

Forslaget blev i sidste uge vedtaget i Senatet, som er Kongressens andet kammer.

I Repræsentanternes Hus, hvor der er republikansk flertal, blev forslaget tirsdag ifølge det amerikanske nyhedsbureau AP vedtaget med et smalt flertal på 214 stemmer for og 212 imod. Her stemte medlemmerne i vid udstrækning efter deres respektive partilinjer.

Finansieringen i forslaget dækker to myndigheder, der hører under USA's ministerium for indenlandsk sikkerhed. Den dækker de næste tre år med Trump i Det Hvide Hus.

Ifølge Det Hvide Hus vil der med forslaget blive afsat 38 milliarder dollar til immigrationsmyndigheden ICE og 26 milliarder dollar til USA's grænsepoliti.

Finansieringen favner desuden fem milliarder dollar, som skal dække uforudsete udgifter, lyder det.

Der er tale om en fremrykning af den almindelige årlige finansiering til immigrationsområdet. Ifølge AP sikrer forslaget dermed en stort set uafbrudt pengestrøm, mens Trumps administration går efter årligt at deportere omkring en million mennesker ud af landet.

Pengene fra forslaget kommer oveni de næsten 140 milliarder dollar, som Kongressen sidste år tildelte immigrations- og grænsemyndighederne som del af en lov fra Trump om skatte- og udgiftsnedskæringer.

Nyhedsbureauet AFP beskriver godkendelsen af forslaget som en stor sejr for den republikanske Trump i en af hans vigtigste mærkesager.

Demokrater, der har været imod lovforslaget, mener, at den store samlede finansieringspakke giver Trumps administration frie hænder til at bruge aggressive metoder i håndhævelsen af sin politik.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden