konflikt, krig og fred

Scholz og Putin er klar til dialog trods iskold luft

Præsident Putin og kansler Scholz siger begge, at de gerne holder kontakten trods konflikten i Ukraine.

Tysklands kansler, Olaf Scholz (tv), og Ruslands præsident, Vladimir Putin, har ikke talt med hinanden i næsten to måneder. Men de er begge klar til at genoptage kontakten, siger de. (Arkivfoto).
Tysklands kansler, Olaf Scholz (tv), og Ruslands præsident, Vladimir Putin, har ikke talt med hinanden i næsten to måneder. Men de er begge klar til at genoptage kontakten, siger de. (Arkivfoto). Johanna Geron, Sergei Guneyev, H/Ritzau Scanpix

Det er efterhånden lang tid siden, at Ruslands præsident, Vladimir Putin, og Tysklands forbundskansler, Olaf Scholz, har talt sammen.

Ifølge det russiske nyhedsbureau Tass talte de senest i telefon med hinanden den 2. december i fjor, og siden er der sket en del.

Blandt andet har Scholz erklæret, at Tyskland sender Leopard 2-kampvogne til Ukraine for at hjælpe den ukrainske hær mod russerne.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden