Svensk sanger fra Svenne & Lotta-duo er død efter corona
Svenne Hedlund, der gennem en lang karriere blev en folkekær skikkelse i Sverige, er død. Han blev 77 år.
Den svenske musiker Svenne Hedlund, der blandt andet er kendt fra duoen Svenne & Lotta og fra bandet Hep Stars, er død - 77 år.
Det oplyser hans ven og kollega Jan Olov "Joffe" Enbom.
- Han var altid venlig og tog ikke alt for meget plads. Det gjorde han på scenen, men privat var han meget betænksom, siger han.
Ifølge Enbom, der har arbejdet i over 40 år med Hedlund, kom Hedlund sig aldrig efter at være blevet smittet med coronavirus i efteråret.
- Han var en meget rar person og et godt menneske, siger Enbom.
Hedlund havde en lang musikkarriere og var en folkekær skikkelse i Sverige. Han var blandt andet en del af det populære band Hep Stars i 1960'erne.
Han udgjorde også den ene del af duoen Svenne & Lotta. Den anden halvdel var ekshustruen Lotta Hedlund, der i dag hedder Charlotte Walker.
Svenne & Lotta havde blandt andet succes med sangen "Bang en boomerang", der også blev udgivet på engelsk med navnet "Bang-A-Boomerang".
Svenne Hedlund skulle senere i december have spillet en række koncerter i Stockholm. Det skulle være afslutningen på turnéen "Hits of the 60's", som han i løbet af efteråret har været på sammen med andre kunstnere.
/ritzau/TT
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.