Verden

Talskvinde: USA har startet største deportationsoperation i historien

Torsdag er hundredvis af illegale migranter blevet anholdt og deporteret, siger talsperson for Det Hvide Hus.

Migranter, der er deporteret fra USA, vinker, mens de går mod en bus  ved El Chaparral-grænseovergangen i Mexico 22. januar. Det er ikke de samme migranter, som nævnes i artiklen. (Arkivfoto).
Migranter, der er deporteret fra USA, vinker, mens de går mod en bus ved El Chaparral-grænseovergangen i Mexico 22. januar. Det er ikke de samme migranter, som nævnes i artiklen. (Arkivfoto). Jorge Duenes/Reuters

Opdateret kl. 13:08

538 illegale migranter er torsdag blevet anholdt, og hundredvis er blevet deporteret.

Det oplyser Karoline Leavitt, der er pressesekretær i Det Hvide Hus, sent torsdag aften på X.

- Den største massive deportationsoperation i historien er godt i gang. Løfter afgivet. Løfter holdt, skriver pressesekretæren i opslaget.

Migranterne skulle ifølge opslaget været blevet deporteret med et militærfly. Det bliver ikke oplyst, hvor migranterne er deporteret til.

Den amerikanske præsident, Donald Trump, har kun siddet på kontoret i Det Hvide Hus i få dage, men har allerede vedtaget flere stramninger på migrationsområdet.

I sin indsættelsestale erklærede han nødretstilstand ved grænsen til Mexico og sagde, at USA vil fortsætte arbejdet med at opføre en mur på grænsen mellem USA og Mexico.

En mur langs USA's sydlige grænse var et af Trumps største valgløfter under præsidentvalgkampen i 2016.

Donald Trump mener, at der er tale om en "katastrofal invasion" ved USA's sydlige grænse, og har tidligere sagt, at han vil massedeportere migranter.

1500 soldater er blevet sendt til den mexicanske grænse for at bistå grænsemyndighederne.

Donald Trump har desuden besluttet at stemple internationale kriminelle karteller som "udenlandske terrororganisationer".

I opslaget på X understreger Karoline Leavitt, at der er tale om "kriminelle illegale immigranter, herunder en formodet terrorist, fire medlemmer af Tren de Aragua-banden (en kriminel bande fra Venezuela, red.) og flere dømt for seksualforbrydelser mod mindreårige".

Det er uklart, hvad der ligger bag betegnelsen "formodet terrorist".

Omkring 30.000 migranter i Mexico har desuden fået aflyst deres asylhøringer efter Trumps indsættelse, og det nuværende asylsystem er blevet standset.

Fredag understreger FN, at "retten til at søge asyl er en universelt anerkendt menneskeret".

Det siger Ravina Shamdasani, der er talskvinde for FN-rettighedskontor på et pressemøde i Genève ifølge AFP.

- Alle stater har ret til at udøve deres jurisdiktion langs deres internationale grænser, men de skal gøre det i overensstemmelse med deres menneskerettighedsforpligtelser, siger hun.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden