krig

To meldes dræbt i russisk angreb mod befriede Kherson

Kherson, der tidligere i krigen var indtaget af russiske styrker, er torsdag blevet angrebet. To meldes dræbt.

Billedet her viser angiveligt ødelæggelser efter et angreb onsdag mod en administrationsbygning i Kherson.
Billedet her viser angiveligt ødelæggelser efter et angreb onsdag mod en administrationsbygning i Kherson. Kherson Regional State Administr/Reuters

Opdateret kl. 11:02

To personer er torsdag blevet dræbt i den ukrainske by Kherson.

Det oplyser Kyrylo Tymosjenko, der er vicechef på det ukrainske præsidentkontor, på kommunikationstjenesten Telegram.

Ifølge Tymosjenko er det russisk beskydning, der har kostet de to livet.

Torsdagens angreb ramte angiveligt cirka 100 meter fra en bygning, som den lokale administration sidder i, og som blev ramt onsdag.

Onsdagens angreb bestod ifølge Tymosjenko af adskillige russiske missiler. To af bygningens etager blev angiveligt ramt, men ingen kom til skade.

Havnebyen Kherson blev overtaget af russiske styrker tidligere under krigen, men Ukraine har formået at genvinde kontrollen over byen.

Kherson er både en by og en region. Det er en af fire ukrainske regioner, som Rusland har erklæret for værende russiske efter folkeafstemninger.

Afstemningerne er blevet fordømt og affejet af Vesten - herunder Danmark.

De tre øvrige regioner er Donetsk, Luhansk og Zaporizjzja. Tilsammen udgør de fire regioner omkring 15 procent af Ukraines territorie.

Der har i snart ti måneder været krig i Ukraine. Krigen har været i gang, siden russiske styrker invaderede Ukraine 24. februar.

Det skete, da Ruslands præsident, Vladimir Putin, i de tidlige morgentimer meddelte, at han havde sat gang i en "særlig militær operation".

/ritzau/Reuters

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden