Tre palæstinensere dræbt af Israels hær ved Nablus
Israelsk militær oplyser, at drab på palæstinensere på Vestbredden skete under en aktion mod terrorcelle.
Opdateret kl. 15:48
Israelske sikkerhedsstyrker har tirsdag dræbt tre palæstinensere i den besatte by Nablus på Vestbredden.
I Israel omtaler myndighederne drabene som "en operation vendt mod en terrorcelle".
- De tre palæstinensere befandt sig i et køretøj, og de blev dræbt i sammenstød med sikkerhedsstyrker tirsdag, oplyser den israelske efterretningstjeneste Shin Bet.
Det palæstinensiske udenrigsministerium kalder hændelsen for en "grum henrettelse".
Ifølge efterretningstjenesten Shin Bet var de tre mænd bevæbnede. Det lyder desuden, at de skal have været ansvarlige for skudangreb mod israelske soldater og civile de seneste uger.
Der er ikke blevet registreret dræbte i skudangrebene. De har dog ført til øgede spændinger på Vestbredden.
En video, som nyhedsbureauet Reuters har set, viser angiveligt de dræbte mænd blive båret ind i en ambulance nær en bil, der er fyldt med skudhuller.
Hændelsen bliver fordømt af den palæstinensiske Fatah-gruppe.
- Israel står bag denne kriminelle henrettelse. Det er en del af deres vedvarende forbrydelser, siger Monir Al-Jaghoub, der er talsmand for Fatah.
Israels premierminister, Naftali Bennett, siger i en udtalelse, at "alle, der skader os, vil blive ramt". Han siger desuden, at de israelske styrker med tirsdagens aktion har vist, at "terrorister ikke har immunitet".
/ritzau/Reuters
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.