Verden

Trump sætter deadline for Hamas og truer med bål og brand

Efter at der tidligere på ugen blev præsenteret en fredsplan i Det Hvide Hus, kræver Trump nu svar fra Hamas.

Journalister havde hænderne i vejret for at stille spørgsmål til USA's præsident, Donald Trump, og Israels premierminister, Benjamin Netanyahu, tidligere på ugen. (Arkivfoto).
Journalister havde hænderne i vejret for at stille spørgsmål til USA's præsident, Donald Trump, og Israels premierminister, Benjamin Netanyahu, tidligere på ugen. (Arkivfoto). Jonathan Ernst/Reuters

Opdateret kl. 16:43

Hamas har til klokken 18 Washington D.C.-tid søndag - altså midnat natten til mandag dansk tid - til at indgå en fredsaftale. Ellers "bryder helvede løs".

Det skriver USA's præsident, Donald Trump, på Truth Social fredag.

Præsidenten præsenterede tidligere på ugen en fredsplan på 20 punkter i Det Hvide Hus, hvor også Israels premierminister, Benjamin Netanyahu, var med. Netanyahu sagde straks god for planen.

Nu vil Trump have svar fra den palæstinensiske gruppe Hamas.

- Hvis denne aftale, som er sidste chance, ikke indgås, så vil et helvede, som ingen nogensinde har set før, bryde løs mod Hamas, skriver Trump.

- Der vil komme fred i Mellemøsten på den ene eller den anden måde.

Det var mandag, at Trump præsenterede planen med store ord om muligheden for et "nyt kapitel med sikkerhed, fred og velstand i hele regionen".

Men siden har der været stilhed fra Hamas.

BBC erfarede torsdag, at lederen af den militære gren af Hamas i Gaza har indikeret over for mæglere, at han ikke går ind for planen, som da også har flere punkter, der skal mindske Hamas' rolle i det krigshærgede palæstinensiske område.

Et led i planen er, at den militante palæstinensiske gruppe Hamas ikke må være en del af en fremtidig regering i Gaza. Al militær infrastruktur skal ødelægges.

Et punkt, som ifølge BBC også har været medvirkende til skepsis blandt nogle i Hamas, er, at planen kræver, at Hamas frigiver alle gidsler i løbet af de første 72 timer med våbenhvile.

Dermed vil Hamas relativt hurtigt i processen afgive det, der anses for at være et vigtigt kort i forhandlingerne.

Men aftalen indeholder også amnesti til Hamas-medlemmer, "der forpligter sig til fredelig sameksistens" og til at lægge deres våben, hvilket Trump påpeger på Truth Social.

- Denne aftale sparer også alle tilbageværende Hamas-kæmperes liv!, skriver han.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden