Verden

Trump sætter soldater til at beskytte statsligt ansatte i Chicago

Medlemmer fra Nationalgarden i Illinois skal beskytte ansatte, der arbejder med at deportere udlændinge.

Donald Trump, USA's præsident, mødes med pressen, før han skal skrive under på et dekret i Det Ovale Værelse.
Donald Trump, USA's præsident, mødes med pressen, før han skal skrive under på et dekret i Det Ovale Værelse. Jacquelyn Martin/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 01:23

Den amerikanske præsident, Donald Trump, indkalder 300 medlemmer af Nationalgarden til tjeneste i delstaten Illinois.

Det skriver Trump i et dekret.

Nationalgarden skal beskytte medarbejdere i immigrationsmyndighederne og andre statsligt ansatte, lyder det.

Beslutningen skyldes, at grupper ifølge Trump forsøger at sabotere myndighedernes arbejde med at deportere udlændinge uden opholdstilladelse

Særligt i Chicago - den største by i Illinois - er der problemer, mener Trump.

Her foregår der voldelige demonstrationer, intimidering og sabotage mod udførslen af statslige opgaver, skriver han.

- De voldelige aktiviteter ser ud til at tage til, og situationen i Illinois - særligt i og omkring byen Chicago - kan ikke fortsætte, skriver Donald Trump i dekretet.

Chicago er den seneste af flere storbyer, hvor Trump har taget Nationalgarden i brug. Ifølge ham fordi mængden af kriminalitet er ude af kontrol i byerne.

Der er tale om byer og delstater, der er politisk ledet af Demokraterne.

De anklager Trump for opstille et falsk billede af udbredelsen af kriminalitet.

Lederne i delstaterne - blandt andet Los Angeles og Oregon - mener også, at Trumps indsættelse af soldater fra Nationalgarden er ulovlig.

Derfor er der flere retssager i gang, hvor delstaterne vil have retssystemets ord for, at Trump ikke har mandat til bruge Nationalgarden på den måde.

Trump-administrationens planer for Chicago indebærer at indsætte 300 soldater, der hører til Illinois' Nationalgarde.

Yderligere 400 soldater fra Texas skal også sendes til byen, skriver Reuters.

Guvernøren i Illinois, demokraten J.B. Pritzker, anklager Trump for unødigt at eskalere den nuværende situation i Chicago, hvor der er demonstrationer mod immigrationsmyndigheden ICE.

Pritzker siger, at betjente fra ICE har brugt tåregas og gummikugler mod det, der ifølge ham er fredelige demonstranter.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden