kriminalitet, lov og retfærdighed

USA afsætter 200 millioner dollar til våben til Ukraine

Præsident Joe Biden har godkendt, at USA bruger ekstra 200 millioner dollar på militær hjælp til Ukraine.

Joe Biden har bemyndiget, at USA sender flere våben til Ukraine. Der er ikke oplysninger om, hvilken slags våben det bliver. (Arkivfoto).
Joe Biden har bemyndiget, at USA sender flere våben til Ukraine. Der er ikke oplysninger om, hvilken slags våben det bliver. (Arkivfoto). Patrick Semansky/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 20:36

USA bevilger yderligere 200 millioner dollar til Ukraine til våben eller våbentræning, meddeler Det Hvide Hus.

Det svarer til knap 1,4 milliarder kroner.

Siden januar 2021 har USA bevilget 1,2 milliarder dollar til Ukraine.

Siden 2014, da Rusland annekterede Krimhalvøen, har USA bevilget 3,2 milliarder dollar i militærhjælp til Ukraine, oplyser USA's administration.

Den nye bevilling kan bruges til våben eller andre leverancer fra USA's forsvars lagre.

Pengene kan også bruges til at træne ukrainere, så de bedre kan forsvare deres land mod Ruslands invasionsstyrke.

En højtstående embedsmand i Biden-administrationen siger lørdag aften, at den nye bevilling blandt andet skal bruges til våbensystemer mod fly, til håndvåben og panserværnsvåben.

Ukraine har tidligere bedt om flere Stinger-missiler, der kan skyde fly ned.

Også Javelin-våben, som kan bruges mod kampvogne, er blevet efterspurgt.

Den seneste sending amerikanske våben til Ukraine kom i februar.

Det var blandt andet panserværnsvåben, håndvåben, skudsikre veste og forskellig ammunition.

Desuden sendte amerikanerne anti-luftskyts til Ukraine.

/ritzau/Reuters

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden