Verden

USA fjerner dusør på HTS-leder efter positivt møde i Syrien

Amerikanske diplomater har haft et godt og produktivt møde med HTS' leder og vil holde øje med fremskridt.

Ahmed al-Sharaa, som står i spidsen for den syriske, islamistiske bevægelse HTS, skal ikke længere bekymre sig om en amerikansk dusør på ham. Sådan lyder det fra topdiplomat efter møde fredag. (Arkivfoto).
Ahmed al-Sharaa, som står i spidsen for den syriske, islamistiske bevægelse HTS, skal ikke længere bekymre sig om en amerikansk dusør på ham. Sådan lyder det fra topdiplomat efter møde fredag. (Arkivfoto). -/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 20:31

USA vil fjerne den dusør, som man har på Ahmed al-Sharaa, der står i spidsen for den islamistiske bevægelse HTS i Syrien.

Det siger Barbara Leaf, som er en amerikansk topdiplomat i Mellemøsten ifølge Reuters og AFP, efter at hun fredag har mødtes med al-Sharaa.

Fredag har amerikanske diplomater haft deres første formelle besøg i Syriens hovedstad, Damaskus, siden borgerkrigen i landet brød ud 2011.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden