USA's sanktioner afskærer Ruslands regering fra vestlige penge
Amerikanske sanktioner mod Rusland er omfattende og koordineret med allierede, oplyser USA's præsident.
Opdateret kl. 21:02
De seneste russiske træk er begyndelsen på en invasion af Ukraine.
Og USA indfører nu omfattende sanktioner mod Rusland. Det siger USA's præsident, Joe Biden, i en tale tirsdag.
Ifølge Biden går sanktionerne "meget længere" end tidligere sanktioner mod Rusland.
Sanktionerne er blandt andet målrettet to russiske banker. Den ene bank er en russisk militærbank.
Derudover bliver personer i den russiske elite og deres familier ramt, oplyser Biden. Samtidig bliver Ruslands adgang til vestlig finansiering ramt.
- Vi implementerer sanktioner mod Ruslands statsgæld. Det betyder, at vi har afskåret den russiske regering fra vestlig finansiering, siger præsidenten.
Han tilføjer, at sanktionerne er koordineret med USA's allierede og partnere. EU og Storbritannien har tidligere tirsdag annonceret sanktioner mod Rusland.
Også de sanktioner er blandt andet målrettet personer, banker og øvrige finansielle institutioner.
Ifølge Biden er USA også klar med flere sanktioner, hvis Rusland optrapper konflikten yderligere.
USA's sanktioner kommer, efter at Rusland har anerkendt to udbryderrepublikker i det østlige Ukraine som uafhængige.
Rusland har også meddelt, at man planlægger at sende "fredsbevarende" styrker til de to regioner - Luhansk og Donetsk.
Ifølge Biden er det "bizart", at Ruslands præsident, Vladimir Putin, anerkender de to selvudråbte republikker som uafhængige.
- Det er begyndelsen på en russisk invasion af Ukraine.
- Han påstår, at disse regioner faktisk strækker sig længere, end de to områder han har anerkendt. Han opsætter et rationale for at tage mere territorium ved magt, siger Biden.
Ifølge Putin er det hele Donetsk og Luhansk, som Rusland anerkender som uafhængige. Det er imidlertid kun omkring en tredjedel af regionerne, som separatisterne reelt kontrollerer.
De områder, som russerne anerkender, er altså større, end dem separatisterne reelt har kontrol over.
Rusland har siden 2014 støttet separatisterne i områderne. De erklærede sig uafhængige, efter at Ukraine i 2014 begyndte at rykke sig nærmere EU.
/ritzau/
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.