konflikt, krig og fred

USA udvider militærtræning af ukrainske soldater

I det udvidede program vil der blive trænet omkring 500 ukrainske soldater hver måned, oplyser Pentagon.

En kvinde foran et hus, som er ved at brænde ned efter et granatbombardement på byen uden for Kyiv. Præsident Joe Biden har sagt, at USA og Nato ikke er i krig med Rusland, men at de har et ansvar for at støtte et andet demokratisk land, som forsvarer sig mod en uprovokeret aggression. (Arkivfoto)
En kvinde foran et hus, som er ved at brænde ned efter et granatbombardement på byen uden for Kyiv. Præsident Joe Biden har sagt, at USA og Nato ikke er i krig med Rusland, men at de har et ansvar for at støtte et andet demokratisk land, som forsvarer sig mod en uprovokeret aggression. (Arkivfoto) Aris Messinis/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 21:49

USA's militær vil udvide træningen af ukrainske styrker, meddeler det amerikanske forsvarsministerium Pentagon.

I det udvidede program vil der blive trænet omkring 500 ukrainske soldater hver måned. De ukrainske soldater vil blive trænet og uddannet i Tyskland.

Pentagons talsmand, brigadegeneral Patrick Ryder, siger, at den nye træning, der kommer til at omfattede omkring 500 soldater månedligt, ikke vil medføre en øget udstationering af amerikanske soldater i Europa.

Avisen The Washington Post skrev tidligere i denne måned, at planerne omfatter træning af større ukrainske formationer, så de lærer at udføre sofistikerede fremstød på slagmarken.

Den amerikanske forsvarsminister, Lloyd Austin, og andre fra Pentagons ledelse skal have haft fokus på at gøre de ukrainske styrker bedre til at tvinge russiske styrker væk fra besatte områder, selv om det øger amerikanernes indblanding i konflikten.

I flere uger blev det diskuteret at bringe hundredvis af ukrainske soldater - og eventuelt tusindvis - til Grafenwöhr i til det østlige Bayern i det sydlige Tyskland. Her har amerikanerne trænet ukrainere i mindre grupper i årevis.

Austin er ifølge The Washington Post opsat på at styrke ukrainernes manøvredygtighed på slagmarken med en mere moderne krigsførelse, hvor der anvendes store mængder af artilleri mod fjenden.

Amerikanerne har også udviklet en plan for genopbygning af Ukraines sønderbombede el-infrastruktur.

Siden krigens begyndelse i februar har præsident Joe Biden sagt, at USA og Nato ikke er i krig med Rusland, men at de har et ansvar for at støtte et andet demokratisk land, som forsvarer sig mod en uprovokeret aggression.

/ritzau/Reuters

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden