Sundhed

Amputeret rejsegilde for nyt sundhedshus

1. maj skulle Aalestrups nye sundhedshus efter planen stå klar til indvielse

Sundhedsudvalgsformand Palle Jensen holder tale ved det - på grund af corona-situationen - noget amputerede rejsegilde i Aalestrup. Privatfoto
Sundhedsudvalgsformand Palle Jensen holder tale ved det - på grund af corona-situationen - noget amputerede rejsegilde i Aalestrup. Privatfoto

Aalestrups nye sundhedshus skyder indtil videre planmæssigt i vejret.

Fredag var der rejsegilde på byggeriet med deltagelse af håndværkere, bygherre og repræsentanter for kommunens sundhedsudvalg.

På grund af corona-situationen var det et rejsegilde i noget reduceret udgave, men sundhedsudvalgsformand Palle Jensen udtrykte i sin tale ved rejsegildet forsigtige forhåbninger om, at situationen forhåbentlig har ændret sig til det bedre, når det bliver tid til at invitere til indvielse.

Palle Jensen glædede sig i øvrigt ved udsigten til, at der nu indenfor overskuelig fremtid står nye sundheds- og lægehuse klar i både Aalestrup og Farsø.

Alt andet lige bliver der dermed i kommunen skabt bedre rammer for både sundhed og lægedækning, vurderede sundhedsudvalgsformanden.

I Aalestrup forventes det nye lægehus at stå færdigt til aflevering 1 maj.

Gå til relaterede emner

Forsiden