Barnets Blå Hus lukker ikke ned
Børn fra misbrugsramte familier i Vesthimmerland kan stadig hente hjælp under corona-nedlukning

Barnets Blå Hus i Aars - er der stadig for de børn i Vesthimmerland, som har brug for hjælp. Privatfoto
Lukkede kommunegrænser, ingen offentlig transport og hjemsendelser.
Der er ikke meget, der er, som det plejer at være i de syv nordjyske kommuner, som er berørt af coronanedlukning de næste fire uger.
Et af de områder, som dog ikke lukkes ned, er det sociale område, og det glæder man sig over i Barnets Blå Hus Vesthimmerland, som er Blå Kors’ lokale støttetilbud til børn og unge fra familier, hvor forældrene eller andre tæt på familien har problemer med alkohol eller stoffer.
- Vi er her stadig for de børn, som har brug for hjælp. Både dem, som vi er kontakt med i forvejen, men også for nye henvendelser.
- Det er vigtigt at kunne hjælpe børnene, når behovet er der og ikke først om fire uger eller mere.
- Vi ved, at familierne er ekstra pressede i den her tid, og det kan også påvirke børnene, siger leder af Barnets Blå Hus i Aars, Ole Smed.
Hver mandag, tirsdag, onsdag og torsdag kan børnene gratis og anonymt deltage i terapigrupper sammen med andre børn, hvor de kan snakke om det, der er svært.
Børnegrupperne fortsætter de kommende uger for at kunne give børnene den hjælp og det afbræk i hverdagen, som de har brug for.
Derimod må børnene og deres familier vente noget tid endnu med at deltage i blandt andet fællesspisning og sociale aktiviteter i huset.
- Vi gennemfører de grupper, vi kan, og vil holde kontakt til familierne, så vi stadig har en føling med, hvordan de har det, siger leder Ole Smed.
Medarbejderne i Barnets Blå Hus møder kun ind de gange om ugen, hvor der er terapigrupper for børn.
Resten af tiden arbejder de hjemmefra.
Alle de frivillige, som er tilknyttet huset, er hjemsendt.
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.