Fuld fartdjævel i fuld firspring stoppet
En politipatrulje slog kløerne i en bilist, der både havde alt rigeligt fart på og alkohol i blodet

AALESTRUP:En politipatrulje fra Nordjyllands Politi har slået kløerne i en fartdjævel i Vesthimmerland. Nærmere betegnet en bilist, der kørte 125 km/t på landevejsstrækningen Hovedvejen ved Aalestrup, hvor man ellers kun må køre 80 km/t.
Men ikke nok med, at speederfoden var vel tung, bilisten havde også for meget alkohol i blodet, idet en måling på stedet afslørede en promille over de tilladte 0,5. Det skriver Nordjyllands Politi i døgnrapporten.
Den hurtige bilist kan se frem til en bøde på 3000 kroner, et klip i kørekortet og et bidrag til offerfonden på 500 kroner for hastighedsforseelsen.
Straffen for promillekørslen kommer oven i, og afhænger af promillens størrelse - men den omfatter under alle omstændigheder mindst en betinget frakendelse af kørekortet og en større bøde.
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.