E‑handel

Vi lader kurven stå i netbutikken

Internet-kunder vil have varerne hurtigere og vil ikke betale fragt

Døgnposten er bare én af de muligheder, kunderne i dag har for levering af pakker.Arkivfoto
Døgnposten er bare én af de muligheder, kunderne i dag har for levering af pakker.Arkivfoto

AALBORG: En stadig voksende udfordring for netbutikker i dag er at få lager og distribution til at følge med, når kunderne i stigende grad vænner sig til at kunne shoppe online uanset tid og sted. De vil også have varerne leveret gratis.

Det viser en ny undersøgelse af logistik blev medlemmerne hos FDIH (Foreningen for Dansk Internet Handel).

Butikkerne skal nemlig have totalt styr på alle dele af logistikken, så de manuelle rutiner med modtagelse af indkøbte varer, opdatering af web og forsendelse kan matche kundernes forventninger om hastighed, alt i realtid, frit valg af tid og sted for levering og helst uden betaling.

- Det er klart, at der er et pres, når vi som kunder forventer det hele, både hurtigere og billigere. Mange kunder vælger at efterlade den fyldte indkøbskurv i netbutikken og opgiver købet, fordi de ikke vil betale fragten, kommunikationschef Henrik Theil fra FDIH.

- Og samtidig er der en forventning om stadig hurtigere levering, hvor den globale udvikling peger i retning af, at flere butikker nu tilbyder dag-til-dag levering. Men det er dyrt, og kunderne har næppe lyst til at betale ekstraomkostningerne ved hurtigere levering, tilføjer han.

FDIH kan heldigvis konstatere, at mange distributører nu leverer flere løsninger til, hvor kunden kan hente sin pakke, så kunden kan vælge, om pakken skal leveres hjemme, i en butik, i en pakkeautomat eller på arbejdspladsen, og disse løsninger udbygges hele tiden.

- Det viser sig også, at op mod en tredjedel af virksomhederne i logistik-undersøgelsen faktisk tilbyder fire eller flere leveringsmuligheder til kunderne. Omvendt er der sket et stort fald i virksomheder, der kun tilbyder én leveringsløsning, så det kun er hver femte netbutik, der ikke udnytter mulighederne for at give kunden flere valgmuligheder, siger Henrik Theil.

Udviklingen giver en lang række udfordringer, som bliver taget under behandling på FDIHs Logistikkonference for e-handlere onsdag 13. november på IT-universitetet i København.

- Flertallet af netbutikkerne står i vid udstrækning selv for deres logistikløsninger, men et par friske øjne udefra kan måske identificere en mere hensigtsmæssig løsning. Så de godt 150 deltagere på Logistikkonferencen får friske ideer med hjem, da vi forventer, at dialogen med udbydere af løsninger er med til at skubbe til udviklingen, siger Henrik Theil.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden