Rusland

Video: Milliardær køber kæmpestor superyacht

Har spyttet mere end 2,6 milliarder kroner i sin nye yacht

Scanpix
Scanpix Scanpix Denmark

Opdateret 12. maj 2022 kl. 14:03

RUSLAND: Penge er tilsyneladende ikke et problem for den russiske multi-milliardær, 43-årige Andrey Igorevich Melnichenko.

Det har han for længst bevist i form af sin egen Boeing 737 og en båd, der har kostet milliardæren mere end 1,9 milliarder kroner.

Nu har Andrey Igorevich Melnichenko så investeret i en ny luksuriøs superyacht, og det er en sag til en pris af mere end 2,6 milliarder kroner.

Det skriver dailymail.co.uk.

Helikopterdæk og bombesikkert glas

Fartøjet, der har otte etager og et observationsrum under vandet, er cirka 143,5 meter langt og over 91 meter i højden.

Men det er nu ikke det eneste imponerende ved Andrey Igorevich Melnichenkos yacht, der også kan præstere et helikopterdæk, bombesikkert glas og 40 overvågningskameraer.

Herudover er yachten designet til at kunne huse 20 gæster og 54 besætningsmedlemmer.

Den nye yacht er bygget på et skibsværft i nærheden af Hamburg i Tyskland.

Den 97. rigeste i verden

43-årige Andrey Igorevich Melnichenko er født i Belarus, og er gift med Aleksandra, der er tidligere serbisk model.

Ifølge Forbes er han den 97. rigeste person i verden og den niende rigeste i Rusland.

Se videoen af yachten i videoen herunder.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden