Video: Se Europas mest gejlede biler
Kæmpe træf for Brian´er fra hele Europa.
POLEN: gennemførte biler er lige nu udstillet på en stor messe i Polen. Det kan altid diskuteres, om det er kønt eller ej, men den enkelte bilejer har i hvert fald brugt en formue på at udsmykke køretøjet på en personlig måde.
Nogle gange så meget, at det er svært at se, hvordan bilen oprindeligt så ud.
- Kun taget og dørene er fra den oprindelige bil. Ellers har jeg brugte dele fra nyere modeller, fortæller Porsche-ejeren Lukasz Pajak.
Nogle af bilerne var lækre fra begyndelsen, mens andre foretrækker at tage et gammelt vrag og gøre det værdigt til at blive udstillet.
- Jeg købte bilen for 1.500 kroner, men forbedringerne har kostet mig langt mere. Jeg ved ikke helt præcist hvor meget. Det har taget mig et par år, så udgifterne har været spredt ud, fortæller Fiat-ejeren Jacek Roczniak.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.