Voldsom og lynhurtig stationcar
Tyske BMW er nu endelig klar med en stationcar-version af M3. Den heftige performance-bil, som på samme tid er praktisk og byder på 510 hk, havde verdenspremiere foran flere tusinde tilskuere
Opdateret 08. juli 2022 kl. 13:17
PRÆSENTATION: Det er ikke hver dag, en ny bilmodel får verdenspremiere med en engelsk adelig bag rattet på en af verdens mest traditionsrige racerbaner foran et publikum på mange tusinde. Men det var tilfældet for en af verdens mest ikoniske performancebiler, der nu også bliver familievenlig.
BMW lancerede nemlig M3 Touring Competition, som er stationcar-versionen af den nye M3, på den kæmpestore engelske Goodwood Festival of Speed med den motorsportsglade ejer af Goodwoodbanen, lord March, bag rattet. Vi var med ved premieren på festivalen, som bugner af hurtige biler, og rammerne var derfor ideelle for bílen, der har samme 3,0 liters sekscylindrede rækkemotor med turbo som de andre M3- og M4-modeller.
Her er ikke alene tale om en knopskydning af M3- og M4-familien, som omfatter en sedan, en coupé og en cabriolet, der leverer 374 hk, 480 hk eller 510 hk. Der er også tale om en mere selvstændig model. BMW har nemlig skabt en nærmet ny muskuløs bil, der med tag og den nye, store, redesignede nyreformede frontgrill i højglans lak, brede hofter af bagskærme og diffusere agterude er helt sin egen.
Man har kunnet få den tilnærmede M340i Touring med 374 hk, men den nye model er rendyrket M, der kun findes som M Touring Competition med 510 hk og xDrive-firehjulstræk. Ændringerne kan allerede ses fra B-søjlen og bagud, hvor de større spoilere og diffusere betyder, at M3 Touring er en tand længere, bredere og lavere end en almindelig 3-serie Touring.
Masser af muligheder
Den byder naturligvis på adaptiv M-sportsundervogn, Bilen kan desuden sættes op i både 4WD firehjulstræk, 4 WD Sport firehjulstræk og 2WD med rent baghjulstræk. Her er også M Traction Control med ”wheel slip limitation” i 10 trin og mulighed for keramiske bremser, der passer til de store 21 tommer fælge for og 22 tommer ruller agterude. Den dramatiske attitude er noget, som tæller i jagten på konkurrenter som Audi RS4 med 450 hk eller Mercedes-AMG C43 4Matic med 408 hk. Helt i modelseriens ånd har det nye medlem af M3-familien en topfart på 250 km/t., som kan hæves til 280 km/t. med en ”M Drivers Package”, men så er der også adgang til køretræning hos BMW Driving Expericence.
Inden døre er der lagt op til en intensiv sportslig oplevelse. Vi skruede os ned i et af de skålformede bucket-karbonsæder, som er ekstraudstyr. Du sidder som støbt i beton og ganske enkelt formidabelt her. Nu mangler vi bare at komme ud og køre. Her er også udsigt til den nye instrumentering med ”curved display”, der omfatter to buede fladskærme på 12,3 tommer og 14,9 tommer, og som findes i de elektriske i4- og iX-modeller og kommer med de faceliftede 3-serie-modeller. Det er således den første M-model, der får den nye instrumentering, som giver et mere hightechagtig indtryk.
Her er også BMW’s nye OS8-styresystem og naturligvis med ny M-grafik. Vi finder også en M Setup-knap, der giver direkte adgang til indstilling for motor, undervogn, styring, bremsesystem og M xDrive-firehjulstrækket ud over en ”Drift analyser” og ”Drift laptimer.” Helt praktisk har ejerne 500 liter bagagerum at bruge af. Det matcher en almindelig 3-serie Touring og taler for praktikaliteten.
Det rigtige tidspunkt
Gennem årene har de dedikerede BMW-fans presset på for at få en stationcar-version af M3. Timo Resch, der er chef for salg og marketing hos BMW M, fortæller, hvorfor den endelig kommer nu.
- Det er et spørgsmål om at kunne nå at udvikle en Touring-version, inden vi kommer for langt hen i en models livscyklus, samtidig skal der være en vilje til at gøre det, og det har der været, siger Timo Resch.
Den nye model markerer nemlig samtidig, at motorsportsafdelingen hos BMW runder 50 år. Her har en af de mest markante modeller gennem tiden været den første M3, der kom med afsæt i E30-generationen i 1986 med beskedne 200 hk. BMW forventer dog også, at modellen vil få et nyt og yngre publikum, der falder for kombinationen af en kompakt bil, der er praktisk og kan performe.
Med en pris, der herhjemme forventes at ligge et pænt stykke over 1 mio., er det ikke en mainstreambil. BMW ser da også Tyskland, England og USA som de største markeder. Her har der flere steder blandt entusiasterne været kraftige ønsker om et manuelt gearskifte ud over den ottetrins M-Steptronic-sportsgearkasse. Det er tilfældet i M3 Sedan med 480 hk. Men det er ikke rentabelt i Touring, lyder det. Den nye M3 Touring kommer på markedet til november og lander herhjemme umiddelbart efter. Danske priser kendes ikke.
- Pris: Ukendt
- Motor: Sekscylindret rækkemotor med turbo
- Ydelse: 510 hk
- Moment: 650 Nm
- 0-100 km/t: 3,6 sek.
- Topfart: 250 km/t (280 km/t med M Drivers Package)
- Lancering: Sidst på året.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.