Voldsomme diskussioner om asylcenter
Heftig debat på borgermøde om center for syriske flygtninge i Simested mandag aften
SIMESTED: - Hvad skal de lave her? Hvordan skal de aktiveres? Byen er simpelthen for lille til at huse så mange flygtninge.
Det var nogle af de kommentarer, der kom fra salen på et borgermøde om en midlertidigt hjem for omkring 100 syriske flygtninge i Simested mandag aften.
Cirka 150 personer var mødt op i Østhallen, og der var voldsom debat blandt deltagerne.
I knap to timer blev der stillet masser af spørgsmål til lederen af Asylcenter Vesthimmerland, Torben Gregersen, og formanden for kommunens beskæftigelsesudvalg, Hans-Jørgen Kastberg (K).
Torben Gregersen fortalte blandt andet, at det i første omgang var planen, at flygtningene skal være på den nedlagte Simested Skole i fire måneder - med mulighed for en kort forlængelse.
Og det var langt fra alle, der var skeptiske.
Nogle argumenterede for, at det var vigtigt at hjælpe folk i nød, og at skolen bare stod og samlede støv og nu endelig kunne blive brugt til noget fornuftigt.
Den endelig beslutning bliver højst sandsynligt truffet på et møde i beskæftigelsesudvalget fredag. Hvis der gives grønt lys, begynder indkvarteringen af flygtningene ”hurtigst muligt derefter”, oplyser udvalgsformand Hans-Jørgen Kastberg.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.