Gatten

Voldsomt regnvejr stopper golfspillet

Regn i stride strømme førte til at spillet i Made In Denmark golfturneringen i Gatten blev afblæst søndag formiddag

Det voldsomme regnvejr lagde sig tæt på greens og umuliggjorde videre spil. Foto: Torben Hansen
Det voldsomme regnvejr lagde sig tæt på greens og umuliggjorde videre spil. Foto: Torben Hansen

Opdateret kl. 13:59

GATTEN: Et voldsomt uvejr over Himmerland Golf og Spa satte søndag ved 11.15-tiden en stopper for alt golfspil i European Tour turneringen Made In Denmark i Gatten.

Der var i forvejen varsel om torden og lyn, men det var først varslet til hen på eftermiddagen. Derfor havde arrangørerne også rykket starttiderne for golfspillerne frem. Men ingen kan regne med det danske vejr, og uvejret brød løs med voldsom styrke ved 11.15-tiden.

Flere greens stod allerede efter få minutters regnvejr under vand.

Golfspillet er derfor suspenderet, og både spillere og tilskuere søgte ly, hvor det kunne lade sig gøre.

Der foreligger endnu intet om, hvorvidt spillet kan genoptages og i givet fald hvornår. Men ifølge rygter er det muligt, at turneringen - såfremt uvejret bliver ved hele dagen - spilles færdig mandag.

Søndag kl. 12.30 lød meldingen, at det stadig regnede for meget til at kunne genoptage turneringen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden