White Hawks kravler tættere på lønloftet: - Det er som nat og dag
Optimismen blomstrer hos Frederikshavn White Hawks, og det er der god grund til, for det er en helt anden økonomi, der nu er bag klubben til den kommende sæson
Opdateret 16. august 2026 kl. 05:11
FREDERIKSHAVN: De første træningskampe mellem Frederikshavn White Hawks og Aalborg Pirates har vist, at man for første gang i flere sæsoner kan sætte næsen op efter tætte nordjyske lokalbrag i den kommende sæson.
Efter nogle hårde år for ishockeyen i Frederikshavn har man atter fået rebet sejlene, og det betyder, at piraterne fra Aalborg og sådan set også resten af ligaen kan se frem til en langt stærkere udgave af White Hawks, end den, der har været præsenteret på isen i de seneste særligt tre sæsoner.
Forklaringen er først og fremmest økonomi. Erhvervslivet har nemlig bidt til bolle i Frederikshavn.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.