AaB

Wieghorst: - Skal fastholde troen på spillerne

AaB’s cheftræner er ikke tilfreds med udnyttelsesprocenten mod FC Midtjylland

Cheftræner Morten Wieghorst må endnu engang se langt efter de tre point til regnskabet, mens FC Midtjylland har konsolideret sig i toppen. Foto: Lars Pauli.
Cheftræner Morten Wieghorst må endnu engang se langt efter de tre point til regnskabet, mens FC Midtjylland har konsolideret sig i toppen. Foto: Lars Pauli. Lars Pauli

FODBOLD: Efter en intens kamp mod FC Midtjylland måtte AaB mandag aften se sig slået 0-1 i 88. minut, og det frustrerer cheftræner Morten Wieghorst.

Selvom aalborgenserne leverede en nærmest upåklagelig indsats i 2. halvleg, er der dog alligevel lidt at træne videre med for superligaholdet.

- Hvis du ser på de chancer, vi laver i dag, så skal vores afslutninger være bedre. Vi kan ikke forvente at lave mange chancer mod et stærkt FC Midtjylland, så vi skal true deres målmand på de afslutninger, vi laver. Du får ikke større chancer, end vi gjorde i dag, siger han.

Selvom kamp ikke bar præg af stærke afslutninger fra de rødstribede, har cheftræneren fortsat tillid til sit superligamandskab, som gør mange rigtige ting, men mangler den sidste skarphed i offensiven.

- Vi må træne det og så fastholde troen på spillerne, for de må ikke stoppe med at søge ind i de områder, hvor de er vigtige. Patrick Kristensen laver et fantastisk løb i omstillingen, men afslutningen mangler selvfølgelig, siger Wieghorst.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden