AaB-supporter solgte bryllupsgave til fordel for børnecancerfond: Det stak helt af
Nyheden om at AaB-træner Jacob Friis' datter havde fået konstateret leukæmi fik fodboldsupportere fra hele landet til at stå sammen om at støtte kampen mod børnecancer
Opdateret kl. 17:38
NORDJYLLAND: Det stak helt af, da AaB-supporter Jesper Simoni satte en bryllupsgave på auktion til fordel for Børnecancerfonden. Årsagen til auktionen var meldingen om, at cheftræner hos AaB Jacob Friis' treårige datter Luna havde fået konstateret leukæmi.
Og bryllupsgaven var en trøje med autografer fra samtlige spillere i AaB-truppen og trænerstaben i klubben.
- Jeg satte prisen til 1.000 kroner. Det troede min kone absolut ikke, jeg kunne få for trøjen. Men jeg havde et håb om at nå en pris på 2.500 kroner. Jeg nåede også at få bud fra Jimmy Nielsen (eks-målmand i AaB) på 1.800 kroner og et privat bud på 4.500 kroner, inden det stak helt af, og der gik fundraising i auktionen, fortæller en super glad Jesper Simoni.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.