- Det er hårdt at dø

Monologen "Kvinden ved 1000 grader" sætter tankerne i gang om livet og døden - både hos publikum og hos skuespiller Solbjørg Højfeldt.

Solbjørg Højfeldt kan genkende sig selv i rollen som Hera. De besidder begge den samme styrke til at kæmpe sig gennem livet. Foto: Jesper Thomasen
Solbjørg Højfeldt kan genkende sig selv i rollen som Hera. De besidder begge den samme styrke til at kæmpe sig gennem livet. Foto: Jesper Thomasen

Der er musestille på stolerækkerne. Scenen hælder 19 grader og ligner mest af alt en sort tunnel, der bliver smallere og smallere.

Publikum har blikket rettet mod mørket og lytter. De suger til sig og fokuserer på aftenens eneste skuespiller, Solbjørg Højfeldt.

- Jeg har faktisk aldrig oplevet noget lignende. Der var så stille. Alle holdt vejret. Det er det, der sker, når man ikke maser noget ned over folk. Når man giver luft til folks egen fantasi, siger den 69-årige skuespiller om sin oplevelse af at stå på scenen som den 80-årige Hera i forestillingen "Kvinden ved 1000 grader".

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden