Gaderæs er rykket til nyt sted
Opmærksomhed og skilte har hjulpet i Aalborg Øst, men har ikke fjernet den ulovlige gaderæs
Opdateret 12. maj 2022 kl. 14:10
AALBORG: Lugten af brændt gummi er forsvundet fra industriområdet omkring Svendborgvej og Fåborgvej i Aalborg Øst. I hvert fald den lugt dæk afgiver, når de sidder på en bil, hvor der fyres op for speederen og koblingen slippes.
I oktober fortalte Lars R. Børglum om sine frustrationer over, at der hver fredag og lørdag aften blev kørt endog meget stærkt i området. Det er helt andre ord, han bruger nu.
- Efter skiltene kom op, blev der kørt gaderæs en aften, hvor en af beboerne fra området kørte hen og gjorde opmærksom på skiltene. Siden da har der ikke været gaderæs her, så vi kan helt sikkert mærke forskel, fortæller han.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.