Krik

Gratis faciliteter presser campingplads

Krik Vig Camping taber kunder og omsætning på grund af utilsigtet ”konkurrence” fra faciliteter ved Kulhuset

I 2006 blev der etableret en selvbetjent plads til autocampere på Krik Vig Camping med 24-timers adgang og en overnatningspris på 100 kroner. Pladsen trak kunder, indtil den fik utilsigtet konkurrence fra faciliteterne i det nærliggende Kulhuset, fortæller Finn Birger Christensen, der driver campingpladsen sammen med sin kone, Jytte.
I 2006 blev der etableret en selvbetjent plads til autocampere på Krik Vig Camping med 24-timers adgang og en overnatningspris på 100 kroner. Pladsen trak kunder, indtil den fik utilsigtet konkurrence fra faciliteterne i det nærliggende Kulhuset, fortæller Finn Birger Christensen, der driver campingpladsen sammen med sin kone, Jytte. Foto: Diana Holm

KRIK: Optakten var rigtig god. Hummerhuset og promenaden i Klitmøller, investeringerne i havbad og landingsplads i Vorupør og Kulhuset i Krik er tilsammen tre ting, der som del af projektet ”Det gode liv på kysten” skal skabe ny aktivitet med afsæt i områdets naturgivne muligheder.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden