Socialforhold

Grønlændere på kursus

Grønlændere, der søger kontanthjælp, skal på tre måneders integrationskursus i Aalborg Kommune

Flagene symboliserer fællesskabet men det kan være svært for grønlændere at bosætte sig i Aalborg. Foto: Kim Dahl Hansen
Flagene symboliserer fællesskabet men det kan være svært for grønlændere at bosætte sig i Aalborg. Foto: Kim Dahl Hansen Foto: Kim Dahl Hansen

Opdateret 16. maj 2022 kl. 15:29

AALBORG: Når grønlændere fra efteråret søger kontanthjælp i Aalborg Kommune, bliver et tre måneders introduktionsprogram en del af kontanthjælpen.

Aalborg Kommune er med andre ord på vej med en integrationsindsats, selv om grønlændere ikke i juridisk forstand betragtes som udlændinge. Alligevel er der store kulturelle og sproglige forskelle.

Derfor arbejder landets fem største kommuner, København, Århus, Aalborg, Odense og Esbjerg i samarbejde med Socialministeriet om en ny strategi, der skal hjælpe grønlændere ind i samfundet.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden