It‑implementeringer

Jammerbugt har smidt millioner i IT - og fået endnu flere tilbage: Se her, hvad kommunen gjorde

Kommunalbestyrelsen valgte sidste efterår at investere 8,5 mio. kr. i IT-forbedringer - det kan give overskud på næsten 5 mio. kr.

Der er grund til smil hos politikerne i Jammerbugt - en millioninvestering i IT ser i den grad ud til at give afkast. Foto: Kurt Bering
Der er grund til smil hos politikerne i Jammerbugt - en millioninvestering i IT ser i den grad ud til at give afkast. Foto: Kurt Bering

JAMMERBUGT: Det tegner til at blive en god forretning, at Jammerbugts kommunalbestyrelse tilbage i oktober 2018 besluttede at investere 8,5 millioner kroner i at opgradere den kommunale IT-platform. Investeringen ser nemlig i den grad ud til at blive tilbagebetalt.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden