Biblioteker

Læsefællesskab

Læsning er ofte noget individuelt, men et unikt bogprojekt har samlet 16 familier, der deler samme læseoplevelse på mange måder

Ofte kan læsning være en ensom ting, mener bibliotekar Louise Eltved Krogsgård, men med bogprojektet bliver læsningen mere social.
Ofte kan læsning være en ensom ting, mener bibliotekar Louise Eltved Krogsgård, men med bogprojektet bliver læsningen mere social. Hans Ravn

BRØNDERSLEV: Der er mjød og vin fra frankernes land i glassene, men når de tre slægter om bordet får nok at drikke, er der risiko for, at nogen trækker sværd. Der er meget på spil. Kongen mangler penge til at betale frankerne, men de er villige til at tage hans søn Helgi som sikkerhed, til kongen har skaffet beløbet.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden