Fugle

Fugleforening savner unge medlemmer: - Vi er nogle halvgamle mænd

Se billederne fra fugleudstillingen i den store hal i Midtmors Sport

Michael Damkjærs major-stillitser blev kåret tiludstillingens bedste fugle, og dermed kan ejeren beholde den vandrepokal, han havde i forvejen.
Michael Damkjærs major-stillitser blev kåret tiludstillingens bedste fugle, og dermed kan ejeren beholde den vandrepokal, han havde i forvejen.

Ø. JØLBY: Arne Lauridsen, formand for Thy-Mors Fugleforening, kunne i weekenden kigge lidt misundeligt over mod de unge mennesker i den store hal i Midtmors Sport, hvor fugleforeningen holdt sin årlige fugleudstilling i idrætscentets lille hal. Det kunne være rart, hvis der var nogle af de unge, som var med i fugleudstillingen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden