Arbejdsliv

Polsk slik og dansk snaps hos Kadic’s: Værkstedshumor fungerer på alle sprog

Fikret Kadic har selv boet på asylcenter - som boss for Østerild Auto ansætter han gerne syrere, armeniere, tjetjenere, polakker, somaliere og fleksjobbere. - De skal også have noget at stå op til, lyder det

Fikret Kadic (tv.) og John Jensen (th.) har arbejdet sammen i mange år, også før Fikret Kadic åbnede på Rubinvej. Michal er til gengæld først kommet til for nyligt.
Fikret Kadic (tv.) og John Jensen (th.) har arbejdet sammen i mange år, også før Fikret Kadic åbnede på Rubinvej. Michal er til gengæld først kommet til for nyligt. Foto: Peter Mørk

Opdateret 20. juni 2022 kl. 10:44

Frokostrummet hos Østerild Auto ligner det, man ville forvente på et hvilket som helst værksted. Damerne på de to kalendere på væggen er udstyret med nogle ordentlige forlygter, og kaffekopperne står spredt omkring med tilhørende kafferester.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden