Nordjylland

Strid om hospicepladser til nordjyske børn

Planer om nordjyske hospicepladser til børn og unge ser ud til at splitte regionsråd

For to uger siden blev det første spadestik til det ny hospice i Nørresundby taget. Nu er der mulighed for, at det også får pladser til børn og unge. Foto: Michael Koch
For to uger siden blev det første spadestik til det ny hospice i Nørresundby taget. Nu er der mulighed for, at det også får pladser til børn og unge. Foto: Michael Koch

NORDJYLLAND: Med en hurtig tilpasning af det projekt, der er lavet for et nyt hospice i Nørresundby, vil planerne også kunne komme til at omfatte pladser til børn og unge. Det kan formentlig styrke Nordjyllands chance i forhold til hospicer andre steder i Jylland, der vil søge om at få de midler, som staten har stillet til rådighed.

Blandt konkurrenterne vil formentlig bl.a. være Hospice Limfjorden i Skive.

Bente Bang (S) mener, at det er mere hensigtsmæssigt, at de ny pladser bliver placeret uden for Nordjylland.

I øvrigt er det endnu ikke afklaret, om Region Nordjylland overhovedet søger om at få del i de midler, staten stiller til rådighed. I regionsrådet vil der være røster imod:

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden