Byggemodning

Byggeboom i Klitmøller: Nu kan du få fingrene i en liebhaver-grund

Byggegrunde har længe været en mangelvare i Klitmøller - nu kommer de: To nye udstykninger skal give plads til privat boligbyggeri

Orla Andersen tøver ikke med at kalde de seks nye grunde på Stågbak for ”liebhaveri”. Udstykningen har været tre år undervejs, og lokalplanen for området er påklaget til Planklagenævnet, men klagen har ikke opsættende virkning, så  byggemodningen er startet.
Orla Andersen tøver ikke med at kalde de seks nye grunde på Stågbak for ”liebhaveri”. Udstykningen har været tre år undervejs, og lokalplanen for området er påklaget til Planklagenævnet, men klagen har ikke opsættende virkning, så byggemodningen er startet.

KLITMØLLER: Alt peger i retning af det, der mest af alt ligner et kommende byggeboom i Klitmøller. I hvert fald er forudsætningerne på plads, for lige nu udstykkes og byggemodnes der to steder i byen, dels ved Vangvej, dels på Stågbak.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden