Fritidsmaler i Thisted: - Jeg elsker at lege med farver og former
Monica Aldridge Jensen udstiller 37 malerier på B&B i Thisted
THISTED: 64-årige Susanne Monica Aldrige Jensen, Thisted, har malet i mange år og har også tidligere udstillet både i Thy og på Mors, og netop hun har hun en aktuel udstilling sommeren over hos Kristian Bro, der driver en bed-and-breakfast (B&) med 10 værelser i sit hus på Jasminvej i Thisted.
Man kan se udstillingen af de 37 malerier efter aftale med maleren, der bl.a. kan findes på facebook ved at søge på ”Monica Aldridge Jensen”.
Mellemnavnet er skotsk, selv om hun er vokset op i Odense, og kommer sig af, at hendes mor var ud af flere skotske klaner. Selv er hun ellers sygemeldt socialrådgiver efter hjertesvigt og i øjeblikket under afklaring med hensyn til jobparathed.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.