Ledelse

Kommune vil fordele opgaver anderledes: - Vi står foran nogle udfordringer

En ny direktør for social- og sundhedsforvaltningen i Thisted Kommune skal ikke mere varetage beskæftigelsesområdet

Kommunens jobcenter arbejder både med fokus på de jobsøgende, men det er også en service for kommunens erhvervsliv, siger Niels Jørgen Pedersen. Arkivfoto: Peter Mørk
Kommunens jobcenter arbejder både med fokus på de jobsøgende, men det er også en service for kommunens erhvervsliv, siger Niels Jørgen Pedersen. Arkivfoto: Peter Mørk

THISTED: Ændringer bare for ændringernes skyld giver ingen mening, men når det overordnede ansvar for Thisted Kommunens beskæftigelsesområde er lagt under direktører for kommunens Teknik og Erhverv, hvor det hidtil har hørt under direktøren for social- og sundhedsforvaltningen, giver det god mening. Ikke mindst i forhold til udfordringerne på social- og sundhedsområdet.

- Vi ved, at vi står foran nogle udfordringer indenfor ældre-, handicap- og psykiatriområderne, så når vi flytter beskæftigelsesområdet, kan vi søge en ny direktør til social- og sundhedsforvaltningen som netop har stærke kompetencer på de områder, siger borgmester Ulla Vestergaard (S) om arbejdet for at besætte den direktørstilling, der blev ledig med udgangen af oktober, da Lone Becker fratrådte. En ny direktør ventes at tiltræde 1. februar.

Tilpasser organisation

Thisted Kommunalbestyrelse besluttede i oktober, at flytte forankringen af beskæftigelsesområdet fra direktøren for social- og sundhedsforvaltningen til direktøren for Teknik og Erhvervs

Samtidig ændrer forvaltningen navn til Teknik, Erhverv og Beskæftigelse.

Niels Jørgen Pedersen (V), formand for kommunens erhvervs-, arbejdsmarkeds- og kulturudvalg, er enig. Beskæftigelsesområdet skal tilknyttes den forvaltning, hvor det giver mening.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden