Nu kommer der strøm: Hybridfærge mellem Thyborøn og Agger sætter endelig til søs
Ny hybridfærge på Thyborøn-Agger i drift fra mandag. Driften optimeres, men overfartstiden bliver fem minutter længere end hidtil
THYBORØN-AGGER: Strøm er der nok af i farvandet mellem Thyborøn og Agger. Og om få dage vil det også være strøm - en anden slags strøm - der driver færgen tværs over Limfjordens vestlige munding.
Efter en længere indkøringsperiode er den nye Kanalen klar til at blive sat i drift fra på mandag. Det er elmotorer, som driver de to såkaldte azimut-propeller i hver sin ende af skibet - skruer, der kan drejes 360 grader rundt og som erstatter et ror.
Det er dog dieselgeneratorer, som leverer strømmen til elmotorerne og til de to blokke af batterier, som er etableret i de to ender af skibet.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.