Udsigt til fast arbejde

AMU-kursus hjalp Askoldas Linauskas til at oprette eget firma

- Højdeskræk? Ha, ha, det har jeg ligesom alle andre mennesker. Der er en grund til, at man skal være forsigtig.
- Højdeskræk? Ha, ha, det har jeg ligesom alle andre mennesker. Der er en grund til, at man skal være forsigtig. Mette Nielsen

Wow, det er farligt. Hvordan tør du? Er det forsvarligt? Sådan er gerne den første reaktion, når litaueren Askoldas Linauskas fortæller om sit arbejde.

Lige nu hænger han i en sele i syvende sals højde på ydermuren af en betongrå beboelsesejendom. Det blæser lidt heroppe, som det næsten altid gør i de højder.

Situationen minder om hans ungdom, hvor han var med i specialstyrkerne i Litauens militær op til og efter løsrivelsen fra det daværende Sovjetunionen i 1990.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden