Vellyd i haveskuret
Det begyndte som en hobby, men nu bygger Peter Kolind højttalere på bestilling og til en hi-fi-forretning
Ydmyge forhold er ikke nogen hindring for at skabe kvalitet. Det kan man forvisse sig om i en forstad til Aalborg, hvor der i et skur i en villahave bliver bygget højttalere af professionel kvalitet. Faktisk er de så gode, at to af modellerne nu kan købes i en hi-fi-forretning i Aalborg.
I arbejdstiden er Peter Kolind servicetekniker hos Siemens Healthineers og reparerer og vedligeholder firmaets udstyr på de nordjyske sygehuse - og i fritiden bygger han altså højttalere.
Det skal straks med, at hans forudsætninger for at skabe god lyd er bedre end de flestes, idet han er uddannet elektronikmekaniker hos det hæderkronede mikrofon- og måleudstyrsfirma Brüel & Kjær og senere videreuddannet til elektroniktekniker.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.