Dansk basket-skuffelse i EM-kval
Det hele blev afgjort i allersidste sekund, da Danmark torsdag aften skuffende tabte 70-73 imod Nordmakedonien i den første kamp i anden runde af prækvalifikationen frem mod EM i 2025.
De to mandskaber fulgtes pænt ad hele vejen igennem, hvor de skiftevis var foran. Det var dog danskerne, der var i front hen mod slutningen af opgøret, da det hele skulle afgøres.
Med stillingen 70-70 havde Danmark til sidst muligheden for at sikre sejren. Profilen Gabriel "Iffe" Lundberg fik bolden i hænderne, men danskeren missede sit forsøg i slutsekunderne.
Nordmakedonien opfangede hurtigt rebounden, og i det sidste sekund sendte de et forsøg afsted fra egen halvdel, der gik i danskernes kurv.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.