Nyheder

Krudten skal ikke selv producere alle dele til granater

Krudten i Elling skal ikke selv producere alle dele til granater og patroner, men primært samle importede dele fra udlandet til færdig ammunition.

Det skriver Jyllands-Posten.

Det betyder, at fabrikken i højere grad vil være afhængig af det norske og finske firma Nammo, som står for genopbygningen af Krudten.

- Nu er det bekræftet, at der kun bliver en samlefabrik deroppe, og jeg kan ikke se nogen som helst fordele ved det. Vi vil være afhængige af, om nordmændene vil levere til Danmark uden at prioritere Norge først. Og de vil nok være sig selv nærmest, hvis der kommer en krig, siger Søren Gønge, direktør i Ama Group, til Jyllands-Posten.

Det kommer til at koste skatteyderne 8,6 milliarder kroner i perioden 2025-2033. Fabrikken koster omkring 883 millioner kroner, mens resten af pengene hovedsageligt går til at købe granater og patroner fra Nammo.

Krudten skal efter planen producere sin første granat i sommeren 2027.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden