Protestaktion i danske fængsler - utilfredshed med medicin og sagsbehandling

Indsatte i en række danske fængsler har tirsdag aften gennemført en protestaktion, fordi de er utilfredse med en række forskellige vilkår.

Det gælder blandt andet de indsatte på det åbne fængsel Kragskovhede, som ligger vest for Jerup.

Det skriver Ekstra Bladet og TV Syd.

En del af kritikken går på fængslernes håndtering af medicin. Ifølge Ekstra Bladet nævnes det blandt andet, at flere har fået frataget deres ADHD-medicin.

TV Syd skriver også, at de indsatte føler sig udfordret af langsomme svartider på urinprøver og mangelfuld sagsbehandling på tværs af fængslerne.

Protestaktionen tirsdag aften foregik ifølge Ekstra Bladet ved, at de indsatte i fængslerne nægtede at lade sig låse inde i deres celler, da det var tid klokken 21.

Det skal ifølge Henrik Christensen, der er en fælles talsmand for de indsatte i Kreds Vest, være foregået stille og roligt. De indsatte har krævet at tale med ledelsen, lyder det ifølge Ekstra Bladet.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Forsiden