Snittet med kniv i Aalborg Øst: To mænd varetægtsfængslet
Opdateret kl. 15:41
Opdateret fredag eftermiddag: To mænd er varetægtsfængslet i fire uger efter grundlovsforhør ved Retten i Aalborg.
Torsdag aften ved 20-30-tiden blev en 22-årig mand overfaldet på Mistrals Plads i Aalborg Øst.
Manden blev ifølge politiet passet op af fire-fem personer, hvorefter han fik tildelt et knytnæveslag - og så blev han snittet med en kniv over det ene øre.
- Han har fået en flænge på tre-fire centimeter over det ene øre. Foreløbig kan vi sige, at der et perifert kendskab parterne imellem, siger vagtchefen ved Nordjyllands Politi, Martin Møller, der på nuværende tidspunkt ikke kan gå nærmere ind i spekulationer omkring motiv.
Kort efter overfaldet lykkedes det politiet at stoppe en bil med to af de formodede gerningsmænd på henholdsvis 19 og 23 år.
- De fremstilles i løbet af fredagen i grundlovsforhør - og de er sigtet for kvalificeret vold, siger vagtchefen.
Politiet leder fortsat efter flere medgerningsmænd, og har man oplysninger i sagen, kan man kontakte politiet på 114.
Både forurettede og de to sigtede er fra Aalborg-området.
Ifølge anklager Patrick Sørensen blev de to mænd fredag eftermiddag varetægtsfængslet i fire uger.
De er sigtet for grov vold begået i forening, hvor en eller flere gerningsmænd har anvendt både slag, spark og kniv
- Sagen kører for lukkede døre, så jeg kan ikke oplyse nærmere, siger Patrick Sørensen.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.