Ung nordjyde gør det igen og er klar til EM
Opdateret kl. 16:02
Nordjyske Anders Vejrgang har gjort det igen.
I løbet af lørdag og søndag har den professionelle esports-spiller fra Hjørring repræsenteret både Danmark og Nordjylland i EM-kvalifikationen i UEFA eEURO i spillet EA FC.
Og endnu en gang har Anders Vejrgang bevist sit talent. Søndag, som var den afgørende dag i kvalifikationen, gjorde han rent bord mod både Wales og Bulgarien.
Det skriver DBU i en pressemeddelelse.
Det betyder, at han nu kan se frem til at forsvare sin titel som europamester ved EM i december måned.
Nordjyske har flere gange skrevet om Anders Vejrgangs bedrifter. Eksempelvis i juli 2024, hvor nordjyden både tog titlen som verdensmester og 250.000 dollars. Det kan du læse mere om i artiklen herunder:
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.