23-årige Camilla Esman overtager salon Hos Inger

Inger Rom overgiver nøglen til Salon Hos Inger til sin efterfølger Camilla Esman. Foto: Kirsten Olsen
Inger Rom overgiver nøglen til Salon Hos Inger til sin efterfølger Camilla Esman. Foto: Kirsten Olsen Kirsten Olsen

I 33 år har Inger Rom drevet salon "Hos Inger", i Løkken. Hun har nu fundet, at tiden er inde til at stoppe som selvstændig. Der er truffet aftale med frisør Camilla Marie Esman, at hun overtager salonen den 1. februar. Inger Rom vil herefter fortsætte en tid som deltidsansat i salonen.

Camilla Esman stod i lære i Salon Elite i Hjørring, og har siden arbejdet hos Klip-In i Aalborg. Hun var dog ansat i "Hos Inger" umiddelbart efter svendeprøven. Dette korte ophold var en succes, men på det givne tidspunkt var der desværre ikke timer nok til en fuldtidsstilling.

Camilla Esman udtaler, at hun ser det som en ære at føre salonen "Hos Inger" videre. Af samme grund har hun valgt, at salonen skal blive ved med at hedde "Hos Inger". Blot med den ændring at der skal tilføres et "v/ Camilla Esman".

- Jeg vil bibeholde en stor del af alt det, Inger har bygget op i de mange år. Selvfølgelig er der lidt ønsker og planer, blandt andet en mindre renovering af salonen. Men en bevarelse af stemningen i salonen, vil altid blive prioriteret højt, fastslår hun.

- Jeg håber, Ingers trofaste kundeskare stadig vil komme og har samtidig et håb om, at mine nye tiltag vil gøre salonen eftertragtet af det yngre publikum også, tilføjer hun.

Inger Rom erkender, at hun absolut ikke løber ud af salonen med armene over hovedet.

- For mig har det været et krav at "mit hjertebarn" skulle overtages af en person med den rette gejst, og stor lyst til at føre salonen videre, og jeg er sikker på, at Camilla Esman er den helt rigtige, udtaler Inger Rom.

- Desuden vil jeg vil gerne benytte lejligheden til at takke alle mine kunder efter mange gode år som frisør i Løkken. Tak også til mine medarbejdere og ikke mindst de elever, som jeg har haft, tilføjer hun.

Inger Rom startede i Marie Mikkelsens salon på Torvet. Senere overtog hun sin nuværende salon efter Ellen Jensen.

Nu glæder hun sig dog til lidt mere fritid som skal benyttes til golfspil og at nyde en forhåbentlig god sommer i badehuset. Nye sprog og højskoleophold kan også komme på tale.

Det nuværende faste personale på 6 ansatte, har af 2 elever, fortsætter under den nye ejer.

Skiftedagen i salon Hos Inger vil blive markeret med en reception lørdag den 11. februar kl. 13-15.30 i salonens lokaler, Nørregade 6, 9480 Løkken, hvor man håber at se både kendte og nye ansigter.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden