Erhverv

54 nordjyske postbude mister jobbet

Der er nu sat tal på fordelingen af PostNords fyringer i Nordjylland

54 postbude i Nordjylland mister deres arbejde (postbuddet på dette foto har intet med fyringsrunden at gøre). Arkivfoto: PostNord
54 postbude i Nordjylland mister deres arbejde (postbuddet på dette foto har intet med fyringsrunden at gøre). Arkivfoto: PostNord Henrik Petit

Opdateret kl. 14:38

NORDJYLLAND: 54 postbude bliver fyret i Nordjylland som led i PostNords store fyringsrunde i Danmark. Det oplyser områdechef i Postområde Nordjylland Erik Krejberg til NORDJYSKE.

Fyringerne i Nordjylland er fordelt således på de nordjyske postkontorer:

Hjørring Postkontor (der omfatter distributionscentrene i Hjørring, Løkken, Brønderslev og Aabybro): 12 fyringer.

Frederikshavn Postkontor (der omfatter distributionscentrene i Frederikshavn og Dronninglund): 10 fyringer.

Aalborg Postkontor: 10 fyringer.

Thisted Postkontor (der omfatter distributionscentrene i Thisted, Nykøbing Mors, Aars og Fjerritslev): 19 fyringer.

Hobro Postkontor: 3 fyringer.

Fyringerne svarer til omkring 10 procent af postbuddene i Nordjylland.

Ingen tal for lokal fordeling

Erik Krejberg vil ikke oplyse, hvordan fyringerne er fordelt på de enkelte distributionscentre, da ikke alle centre fredag middag er blevet orienteret.

Der bliver også fyret to ansatte i administrationen i Postområde Nordjylland, der geografisk dækker et langt større område end Region Nordjylland.

Ingen ansatte i pakkecentralen i Aalborg mister deres arbejde.

- De fyrede vil blive kontaktet individuelt i løbet af næste uge, siger Erik Krejberg.

I hele Postområde Nordjylland mister som tidligere oplyst 105 ansatte deres arbejde.

Skal hjælpes over i et nyt job

Langt hovedparten af de fyrede har seks måneders opsigelse med ret til at tage uddannelse til omstilling til et andet job i en del af opsigelsesperioden.

- De forløb vil vi nu aftale med hver enkelt af de fyrede, så de kan blive hjulpet over i et andet job, siger Erik Krejberg.

Det er den drastisk faldende brevmængde, der har medført en stærkt forværret økonomisk situation hos PostNord i Danmark, som er årsag til fyringsrunden.

- Kan leve op til servicekrav

Erik Krejberg mener, at PostNord på trods af fyringerne kan opretholde den forventede service over for postkunderne.

- Det er antallet af besøg, altså hvor mange postkasser vi skal putte post i, som er vores afgørende omkostningsfaktor. Vi skal kun besøge hver husstand hver dag med aviser og de nye quickbreve. Med andre typer af forsendelser skal vi kun ud to gange om ugen, så tingene kan hænge sammen med en lavere bemanding.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden