8260 daglige skridt for lyrikken
Knud Sørensen suger af naturens kraft, når han skaber sine digte. Men han har også en systematisk side, der kom ham til gavn, da han skrev biografier og romaner. Udkants- og bondedigteren er for anden gang nomineret til Den NORDJYSKE Kulturpris
Opdateret 23. maj 2022 kl. 10:50
Knud Sørensen går hver dag 8260 skridt.
Det ved han, fordi han aldrig går ud uden sin skridttæller. Når han kommer hjem, aflæser han displayet og lægger dagens distance sammen med de foregående og udregner gennemsnittet.
- Nogle dage går jeg længere ture. Så sætter jeg de ekstra skridt i banken, så der er noget at hæve, hvis jeg en dag skal til København og er tvunget til at sidde i toget fem timer hver vej. Hvis jeg til gengæld en sen aften opdager, at jeg mangler 1000 skridt i at nå gennemsnittet, så farer jeg ud i nattemørket og går 1000 skridt for at få regnskabet til at stemme.
Knud Sørensen griner lidt af sig selv, men han fastholder, at det er sandt, hvad han fortæller. Han er nemlig tosset med tal. Måske stammer det fra opvæksten hjemme i Hjørring, hvor faren var jernbanedirektør og blandt andet ansvarlig for køreplanerne.
- Hjemme hos os var klokken aldrig næsten syv. Den var 18.48.
NORDJYSKE ankommer præcis
Det bliver da også bemærket - og anerkendt - at NORDJYSKE’s udsendte ankommer præcis på det aftalte tidspunkt til denne samtale i anledning af, at Knud Sørensen, for anden gang i øvrigt, er nomineret til Den NORDJYSKE Kulturpris.
Knud Sørensen gjorde sin far ære ved at tage matematisk studentereksamen og siden uddanne sig til landinspektør.
En verden af tal, opmålinger, systematik. Men hvad har det med hans forfatterskab at gøre?
Intet, mener han selv, men i samtalens løb dukker den systematiske Knud Sørensen alligevel op gang på gang.
I 70’erne begyndte Knud Sørensen at skrive de digte og noveller om livet på landet, som stadig er det arbejde, han er mest kendt for, og som har givet ham prædikater som udkants- og bondedigter. Her brugte han ikke blot sine personlige iagttagelser men trak også på sit virke som landinspektør, hvorfra han kendte hvert et komma i landbrugsloven og de EF- og siden EU-direktiver, der gjaldt på et givet tidspunkt.
- I dag har jeg ikke samme viden. Hvis man ikke ved, hvilke vilkår folk lever under, kan man ikke beskrive dem ordentligt. Derfor skriver jeg ikke om landbruget længere.
Biografi om Blicher
Da han i 80’erne blev opfordret til at skrive en folkelig biografi om digteren Steen St. Blicher, satte han sig ned og læste alt, hvad Blicher havde skrevet. I kronologisk orden, vel at mærke.
- Så kunne jeg registrere, at samtidig med, at han skrev et givet digt, var han engageret i de og de samfundsforhold, forklarer Knud Sørensen, der brugte to år på opgaven.
Og da han i 90’erne realiserede en gammel drøm om at skrive en roman, der foregik under besættelsen, stolede han ikke på sin egen hukommelse. Han satte sig ned og gennempløjede aviser fra samtlige datoer fra 9. april 1940 til 1. juni 1945. Dertil alle de illegale blade, han kunne opdrive.
- Jeg var jo nødt til at vide, hvad folk på et givet tidspunkt vidste om krigens gang, de første sabotageaktioner osv. Jeg lavede en fil med faktaoplysninger om hver dag under krigen, også hvordan vejret havde været. Det kunne jo ikke nytte noget, at jeg lod en begivenhed udspille sig i snestorm, når enhver kunne slå op i ”Dansk vejr i 100 år” og se, at det havde regnet den dag.
Har aldrig taget let på researchen
Så en systematisk mand, det er Knud Sørensen. Research har han aldrig taget let på, og hans mantra er, at man skal vide 10 gange mere end det, der kommer ned på skrift.
Til gengæld er der også en helt anden Knud Sørensen. Den Knud Sørensen, som lader al rationel tænkning fare, når han bevæger sig ud i den natur, der i de senere år har været den afgørende inspiration for hans digtning.
- Jeg kan gå en tur ved fjorden i Nykøbing uden at tænke på noget specielt. Pludselig kan ordene begynde at dukke op i hovedet på mig. Det er som om landskabet taler til mig. Ordene yngler og udvikler sig, og når jeg kommer hjem, kan jeg sætte mig ved computeren og arbejde videre med ordene, indtil de måske bliver til et færdigt digt.
Knud Sørensen har været vidt omkring i sit forfatterskab. Noveller, romaner, biografier, erindringer, debatbøger... Ofte med udgangspunkt i hjemstavnen, det Vestvendsyssel, hvor han voksede op, eller ”valgstavnen”, som han kalder det Mors, hvor han og hustruen Anne Marie i 1958 valgte at bosætte sig.
Lyrikken startede på Hjørring Gymnasium
Blandt inspirationskilderne er den amerikanske digter William Carlos Williams, der engang skrev: ”Kun i det lokale findes det stof, hvoraf kunst opstår.”
- Det citat tog jeg til mig. Det stemte jo fuldstændig med mine egne ideer om, at det, jeg skulle beskrive, var livet på Mors.
Det startede med lyrikken, allerede mens Knud Sørensen gik på Hjørring Gymnasium, og det kommer nok også til at slutte med lyrikken. Hans seneste digtsamling ”Mere endnu” udkom tidligere i år. Kommer der mon flere? Knud Sørensen er trods alt 87 år.
- Jeg tænker ikke meget over min alder. Jeg er så heldig, at gode læger og medicinalindustrien sørger for, at min dagligdag er, som den var for 20 år siden. Det er jeg meget tilfreds med.
- Jeg er ikke blind for, at der kan ske ting i mit liv, der gør, at jeg bliver tvunget til at være optaget af andet end digtningen. Men i dette øjeblik vil jeg svare, at der nok kommer flere digte. Jeg kan stadig få den her fornemmelse, når jeg går ude i landskabet, at derhenne ligger et digt, som trænger til at blive skrevet.
BLÅ BOG
Født 10. marts 1928
Eneste søn af jernbanedirektør Oluf Christian Sørensen og Anne Marie, født Klug
Opvokset i Hjørring, Matematisk student Hjørring Gymnasium 1946
Gift med Anne Marie Dybbro 1950. Hun døde i 2005
Landinspektør fra Landbohøjskolen, København, 1952. Praktiserende på Mors 1958 - 84
Siden fuldtidsforfatter og foredragsholder. Bor stadig i Nykøbing Mors
Fik sit første digt offentliggjort i tidsskriftet Hvedekorn i 1952
Debuterede med digtsamlingen ”Den røde kaffekande” i 1965
Har siden skrevet over 40 bøger. Fra digte over noveller, romaner og debatbøger til biografier om blandt andre St. St. Blicher og Johan Skjoldborg samt sine egne erindringer i to bind, der udkom i hhv. 2006 og 2008. Seneste udgivelse er digtsamlingen ”Mere endnu” fra 2015
Har siddet i byrådet i Nykøbing og i Statens Kunstfonds repræsentantskab, har været næstformand i Dansk Forfatterforening, og medstifter af flere kulturelle foreninger, bl.a. Morsø Kunstforening, Limfjordsegnens Litteratursamvirke og Sandemose Selskabet
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.